MUHAMMET UZUNER

 

Samsun’da doğdu (1965). Ankara Üniversitesi D.T.C.F. Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu (1992). Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Atölyesi’ni kurdu (1993). Burada 2004 yılı sonuna kadar oyuncu, yönetmen ve eğitmen olarak görev yaptıktan sonra İstanbul’a yerleşti.

 

Bugüne kadar bir çok tiyatroda ve okulda oyunculuk, eğitmenlik ve yönetmenlik yaptı. Çok sayıda oyunun yanı sıra bir çok dizide ve sinema filminde rol aldı. Bir Zamanlar Anadolu’da filminde canlandırdığı Doktor Cemal rolüyle Sadri Alışık En İyi Erkek Oyuncu ödülüne değer görüldü.

 

Oynadığı ve yönettiği oyunlardan bazıları: İki Efendinin Uşağı Alaturka, Venedik Taciri, Şerefe Hatıralar, Ah Smyrna’m Güzel İzmir’im, Ada, Öykülerin Azizliği, Gılgameş, Alaaddin’in Sihirli Lambası, Bir Kahramana Ağıt, Bir Şehnaz Oyun, Kubilay, Asiye Nasıl Kurtulur?, Özgürlük Oyunu, Deli Dumrul, Montserrat, Androcles ile Aslan, Nemrut, Misafir, Ayı, Teklif, Yerma, Çılgın Dünya, Uçlar, Taziye.

 

Oynadığı sinema filmleri: HALEF, (Murat Düzgünoğlu - 2017, Yapım aşamasında), TAŞ (Orhan Eskiköy - 2017), KOCAN KADAR KONUŞ DİRİLİŞ (Kıvanç Baruönü - 2015), LIGHT YEARS (Esther May Campbell - 2015), KOCAN KADAR KONUŞ (Kıvanç Baruönü – 2015) DOLANMA (Tunç Davut – 2015), KÜF (Ali Aydın – 2012), BİR ZAMANLAR ANADOLU’DA (Nuri Bilge Ceylan – 2011), YURT (Muzaffer Özdemir – 2011), GÖRÜNMEYEN (Ali Özgentürk – 2010)

 

Oynadığı dizilerden bazıları: Siyah Beyaz Aşk (Çekim aşamasında), Muhteşem Yüzyıl Kösem, Saklı Kalan, Öyle Bir Geçer Zaman ki, Koyu Kırmızı, Parmaklıklar Ardında, Binbir Gece, Bıçak Sırtı, Büyük Yalan.