top of page
Elif_Ongan_Tekc%C3%8C%C2%A7e_edited.jpg

ELİF ONGAN TEKÇE

Oyuncu, Yazar.

1975 Ankara’da doğdu. 2000 yılında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden,

2009 yılında Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

“Film ve Drama” Yüksek Lisans Bölümü’nden mezun oldu.

 

1996’dan beri bu zaman kadar birçok oyunda yer aldı. Çalıştığı bazı tiyatro ve yönetmenler arasında Tiyatrooyunevi “Ormanların Hemen Önündeki Gece”, “Evlenme” (Mahir Günşiray), Asya Prodüksiyon Tiyatrosu “Kadın Devleti” (Yücel Erten), Tiyatro Kedi “Kamelyalı Kadın” Müzikali ve “Küçük Şarkılar Bahçesi konserleri” (Hakan Atıner), Tiyatro Boyalı Kuş “Kadınlar Savaşı” (Jale Karabekir), Galata Perform “Son Dünya” ve “Aşk ve Faşizm” (Yeşim Özsoy) sayılabilir. 

Yönetmenliğini ve Metin uyarlamasını yaptığı “Oliver Müzikali ile X. Direklerarası Tiyatro Ödüllerinde Özel ödül aldı.

 

Belmin Söylemez ’in “Şimdiki Zaman” adlı filmi ve David Rabinoviç’in “Harem” adlı belgeselinde; ayrıca birçok kısa film ve dizide oynadı.  

Yönetmenliği ve metin uyarlamasını yaptığı bazı oyunlar arasında “Herhangi Bir Efsane”, “Kapı’nın Önünde”,” Lüküs Hayatı Nasıl Bilirdiniz?”, “Savaş Oyunları” ve “Küçük Denge Dünyası” sayılabilir.

 

Klaus Boltze, Frans Custers ve Mateo Destro gibi eğitmenlerle Clown, Maske Oyunculuğu, Hareket ve Butoh Dans üzerine çalışmalar yaptı. “Devinim” üzerine eğitimler vermektedir.

 

“Nilüfer Belediyesi Tiyatrosu”, “Kuşadası Belediyesi Tiyatrosu”, “Tiyatro Yeraltı”, “Ekol Drama Sanat Evi”, birçok Tiyatro festivali ve Buluşması eğitim verdiği kurumlar arasında sayılabilir. TRT İstanbul Radyosu “Çocuk Saat’inde” metin yazarı ve seslendirmen (60 bölüm); “Radyo Tiyatrosu” programında seslendirmen olarak çalıştı.

 

Yazdığı birçok oyun var. Darüşşafaka Eğitim Kurumları ve Cihangir Atölye Sahnesi’nde eğitim vermeye devam ediyor. “Taş Kâğıt Makas Atölyesi’ne danışmanlık yapıyor. 2017 yılında “Yersiz Kumpanya” ’yı kurdu. 2018’den beri devam eden “Unutulan” adlı oyunun yazarı ve oyuncusudur. 

bottom of page